در بسیاری از محلول‌هایی که توسط لابراتوار‌های مختلف جهت درمان ریزش مو تولید می‌شوند نام رزماری و یا روغن رزماری به چشم می‌خورد.

روغن رزماری از قدیم‌الایام یک روغن مفید برای سلامت مو و البته یک ماده اساسی در آشپزی بوده است. این گیاه بومی منطقه مدیترانه برای قرن‌ها استفاده‌های فراوانی در علم پزشکی و البته صنعت زیبایی، بهداشتی و آشپزی داشته است.

روغن رزماری سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مفید و ضدالتهاب است و البته در سال‌های اخیر در مورد تاثیر روغن رزماری برای رشد و سلامت موها، درمان ریزش مو و کمک به بلند شدن مو‌ها در مدت زمانی کوتاه‌تر بسیار صحبت شده است. اهالی مدیترانه صد‌ها سال است که از روغن رزماری برای جلوگیری از ریزش مو، رشد مو و پرپشتی و سلامت مو‌ها استفاده می‌کنند و همین امر دلیلی واضح بر صحت این ادعاست.

بلند کردن مو‌ها همیشه چالشی جدی بوده است، مخصوصا برای کسانی که بیشتر طول عمر خود را با مو‌هایی کوتاه زندگی کرده اند. وقتی که هر فصل از سال به طرز بخصوصی بر مو‌های ما تاثیر می‌گذارد، کوتاه نکردن آن‌ها واقعا کار سختی خواهد بود. بزرگترین نگرانی اکثر افراد هنگام بلند کردن مو‌ها این است که مو‌های خود را سالم نگه دارند و از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری کنند.

برای این منظور مراقبت از مو و پوست سر، استفاده از روغن‌های طبیعی مناسب، ماسک‌های مو، پاسکازی پوست و جلوگیری از هر گونه آسیب دیگر احتمالی ضروری است. رزماری گیاهی است که سال‌ها به عنوان یک داروی پوست سر و تقویت کننده مو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و رشد بهتر مو نیز از خواص اثبات شده آن است. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که رزماری برای صد‌ها سال به منظور تحریک و برانگیختن رشد مو‌ها و همچنین جلوگیری از خاکستری رنگ شدن زودرس آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

چند راه برای استفاده درمانی از رزماری را معرفی خواهیم کرد.

تقویت و درمان ریزش مو با رزماری دم کرده

برگ‌های گیاه را در ظرفی ریخته و با مقداری آب بگذارید بجوشد. پس از ۵ دقیقه دمنوش رزماری آماده است. این نوشیدنی خواص ضد باکتری قوی دارد که رشد قارچ‌ها و ایجاد شوره را متوقف می‌سازد. اگر محلول مدتی بیشتر بجوشد رنگ آن تیره‌تر خواهد شد و می‌توان آن را برای شست و شوی مو‌ها استفاده کرد. فراموش نکنید که پس از استفاده نباید مو‌ها را بشویید.

تقویت و درمان ریزش مو با سرکه رزماری

رزماری تازه را له کرده و با سرکه سیب ترکیب کنید. آن را در ظرفی شیشه‌ای برای ۲ تا ۴ هفته نگه دارید. پس از شامپو زدن، یک چهارم لیوان سرکه رزماری را با نصف لیوان آب مخلوط کرده و برای شستن مو‌ها استفاده کنید. پس از آن دیگر مو‌ها را نشویید. این کار مو‌ها را براق و نرم می‌کند.

تقویت و درمان ریزش مو با روغن رزماری

به جای خرید روغن رزماری آماده می‌توانید خودتان در خانه دست به کار شوید. برگ تازه رزماری را بخوبی له کنید تا عصاره آن در آید. سپس در یک بطری شیشه‌ای ریخته و آن را با روغن نارگیل ترکیب کنید. بطری را در جایی خشک و تاریک به مدت ۲ تا ۴ هفته نگه دارید. حالا روغن رزماری آماده است. از این روغن برای درمان شوره، افزایش درخشندگی مو به هنگام ماساژ پوست سر استفاده کنید.

ماساژ مو‌ها با روغن رزماری برای رشد و ضخامت مو

برای این منظور باید ۵ قطره روغن رزماری را کف دست بریزید و مو‌ها را با آن ماساژ دهید. بهتر است این کار را بعد از حمام و روی مو‌های تمیز انجام دهید. می‌توانید روغن رزماری را همراه با روغن نارگیل خالص یا روغن جوجوبا انجام دهید. آبکشی مو‌ها بعد از استفاده از این روغن‌ها اختیاری است، اما اگر قصد آبکشی دارید حتما حداقل ۱۰ دقیقه اجازه دهید روغن رزماری برای رشد مود و تاثیر روی توقف ریزش مو‌ها روی موهای‌تان بماند.

درمان با استفاده از شامپو روزانه

برای تغذیه موهایتان به صورت روزانه اسانس رزماری را به شامپو یا نرم کننده خود اضافه کنید. برای این کار کافی است از ۱۰-۱۲ قطره اسانس رزماری به ازای هر اونس شامپو یا نرم کننده استفاده کنید.


می‌توانید از خود گیاه نیز استفاده کنید. برای این کار از دستور زیر پیروی کنید

یک چهارم لیتر آب مقطر را به جوش آورید.

۱ الی ۲ برگ بزرگ رزماری خشک را به آب جوش اضافه کنید. (اگر از رزماری تازه استفاده می‌کنید، باید میزان گیاه را دوبرابر کنید، زیرا گیاه خشک شده قوی‌تر است).

زیر گاز را خاموش کنید و اجازه دهید که رزماری به مدت حداقل ۵ ساعت در آب بماند.

سپس محلول را صاف کرده و آن را درون شیشه درداری بریزید و در یخچال نگهداری کنید

۱/۴ فنجان از این محلول را با یک فنجان شامپو مخلوط کنید و برای شستشوی سر از آن استفاده کنید.

موارد احتیاطی

بهتر است زنان باردار یا شیرده از روغن رزماری استفاده نکنند.

این روغن خوراکی نیست پس به هیچ وجه چشم‌ها یا دهان نباید به روغن آغشته شود.

در مورد ریزش موی کودکان فقط و فقط معاینه و درمان باید توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام گیرد.